דרום תל אביב המתחדשת

מאזור חלש כלכלית לתנופת בנייה רצינית. איך הפך אזור דרום תל אביב למוקד ההתחדשות העירונית הגדול ביותר בתל אביב.
5 יוני 2023

אזור דרום תל אביב נחשב במשך שנים לאזור חלש כלכלית הסובל מהזנחה ממושכת. דרום העיר אופיין כאזור בעל מוקדי פשיעה רבים וכאזור מגורים של אוכלוסיות שוליים כמו מהגרים מאפריקה ועובדים זרים. באותם זמנים, ואפילו כיום בעיני רבים, המושג "דרום תל אביב" נחשב למושג סוציו-אקונומי יותר מאשר הגדרה גאוגרפית, אך בעקבות שינויים רבים שהתרחשו ב-15 השנים האחרונות וממשיכים להתרחש גם עכשיו, מצב זה הולך להשתנות במהרה.

הנהירה לדרום

הצפיפות ומחירי הדיור במרכז העיר ובצפונה, היו חלק מהגורמים המשמעותיים שהפכו את הדרום לאטרקטיבית ביותר עבור משקיעים, זוגות צעירים ומשפחות רבות אשר מעוניינות לגור במטרופולין. בנוסף, תכנית המתאר של העיר תל אביב-יפו, תכנית 5000, מעודדת גם היא תנופת הבנייה הרחבה, ומסייעת להתחדשות האזור כולו. בעזרת עידוד של הרשות המקומית והצפיפות שנהפכה לבלתי אפשרית באזור מרכז העיר וצפון העיר, דרום העיר מתקבלת כעת באור חדש, הופכת להיות מבוקשת מתמיד ומשנה את פניה.

התחדשות עירונית בדרום תל אביב

כאשר חברות יזמיות רבות זיהו את הפוטנציאל העצום של האזור, הן החלו בחיפוש אחר פרויקטים אפשריים של התחדשות עירונית. כך, במשך מספר שנים, בניינים החלו להיבנות מחדש, ופרויקטים של תמ"א 38 הפכו למבוקשים במיוחד. גם כיום פעילים באזור מספק רב של פרויקטים פעילים אשר מטרתם היא לספק לתושבי האזור ערך גבוה לביתם ואיכות חיים משופרת באזור המתפתח.

עם תנופת הבנייה וההתחדשות של בנייני המגורים בשכונות דרום העיר, החלה גם העיריה בעבודה על חידוש תשתיות רבות באזור: מדרכות, גינות, תאורה, ספסלים, מתקני אופניים ופיתוח שטחים ציבוריים נרחבים ושדרות יפיפיות. במקביל לעבודות העירייה, בתי עסק רבים ממשיכים לצוץ בכל פינה בעיר מה שמוסיף ליצוק ערך לדרום ולגרום לעליית הערך של השכונות הנמצאות בה. בעוד מספר שנים יושלמו עבודות הרכבת הקלה, שתכלול מספר קווים אשר יעברו באזור דרום העיר, ונראה שהשינוי בשכונות הדרום יעשה עוד צעד משמעותי לקראת חיבור אמיתי עם שאר חלקי העיר.

שכונת נווה שאנן המתחדשת

שכונת נווה שאנן הוקמה בשנת 1921 וגבולותיה הם רחוב הרכבת בצפון, רחוב דרך סלמה מדרום, דרך בגין ורחוב העלייה ממערב, ורחוב החרש ממזרח. נווה שאנן נחשבת לאחת משכונות הדגל מבחינת כמות הפרויקטים של התחדשות עירונית והיא מהווה אבן שואבת למשקיעים, קבלנים וחברות יזמיות פרטיות וציבוריות. באזור השכונה ישנם יותר מ-50 בניינים חדשים שחלקם כבר מאוכלסים וקצב התחדשות הבנייה נמצא בשיא של כל הזמנים. על פי תכנית 5000, נווה שאנן ואזור התחנה המרכזית הישנה ישמשו כשכונות מגורים, בעיקר לצעירים, וישלבו בתוכן גם שימושים נוספים כגון מסחר ועסקים. העיריה מעניקה מלגת לימודים לעידוד סטודנטים וצעירים להתגורר בשכונה, פסטיבלים ואירועי תרבות שונים מושכים קהל מרחבי הארץ, ולפי כל ההערכות, ההגירה החיובית של אוכלוסיות חזקות תמשיך גם בשנים הבאות.

יתרונות ההתחדשות

להתחדשות העירונית ישנם יתרונות רבים, הן לדיירים בפרויקטים והן לסביבה כולה. דייר בפרויקטים יכול ליהנות משטח גדול יותר לדירתו, ולפעמים גם מתוספת משמעותיות לדירה כגון: מעלית, מחסן, חנייה או שדרוגים אחרים. דיירי השכונה נהנים משדרות מתחדשות, חידוש תשתיות, ומאוכלוסיות צעירות שמגיעות עם רצון לפתח את השכונות ולקרב בין התושבים.

ההתחדשות באזור דרום העיר תל אביב ממשיכה להתקדם בצעדי ענק ומשמשת דוגמא לערים נוספות בארץ. כל עוד נמשיך לפעול למען השכונות והדיירים, ניזום עוד פרויקטים חדשניים ונקדם תהליכים במהירות, נוכל לראות את תנופת הבנייה ממשיכה ואת האזור מממשיך לשגשג ולצמוח.

אולי יעניין אותך

מחפשים דירה למכירה או להשכרה?
השאירו פרטים ותנו לנו ללוות אתכם לעבר העסקה הבאה שלכם.

דילוג לתוכן